
Несебър
Местоположение: Източна България, област Бургас, община Несебър, 430 км източно от гр.София, 38 км североизточно от гр.Бургас, 5 км южно от курорта Слънчев бряг, 100 км южно от гр.Варна
Население: ~ 13 350 жители
Надморска височина: 30 м
Несебър е разположен на Черноморското крайбрежие и всяка година привлича голям поток туристи. Старият град е един от най-древните градове в Европа с хилядолетна история и се намира под защитата на UNESCO. Обявен е за архитектурен и археологически резерват. Съществува от III – II хилядолетие пр.Хр., когато траките са го наричали Мелсабрия (град на Мелса – основател на селището). Гърците го преименуват на Месембрия, през Средновековието става Месемврия, а по-късно славяните му дават сегашното име Месебър или Несебър.
Най-новият символ на града е статуя на рибар, който държи кръст.
Старата част се намира на малък скалист полуостров, който се свързва с новата посредством 400-метров провлак. Туристическа атракция е старата вятърна мелница, вече нефункционираща, която се намира между старата и новата част. Старият Несебър, с малките калдъръмени улички и къщите от XVIII и XIX в. със средновековна и възрожденска архитектура, потапя човек в една различна атмосфера, оставяйки траен спомен в съзнанието. В стария град, който посреща посетителя с крепостната стена и портата, има много останали византийски и старобългарски църкви, като действаща е само една – „Света Богородица” („Успение Богородично”). Останалите са превърнати в художествени галерии. Интерес представляват Старата Митрополия („Света София”) и Базиликата „Света Богородица Елеуса” на северния бряг от V – VI в. Църквите „Свети Стефан” (Новата Митрополия) и „Свети Спас” („Свето Възнесение Господне”) към днешно време са музейни обекти.
Интересни за посещение са Археологическият и Етнографският музей. Има запазена турска баня от XVIII в., която е реставрирана и се намира на северния бряг, в началото на провлака. Могат да се видят останки от ранновизантийски терми на север от църквата „Свети Йоан Кръстител”, които са от времето на император Юстиниан I Велики.
От Южния парк, който се намира в югоизточната част на града, се открива красива гледка. Има алеи за разходки, пейки, детски площадки, слънчев часовник и интересна растителност.
Рифът край Несебър е подходящ за гмуркане. Под водата, със съдействието на водолази, могат да се видят крепостната стена и останки от града, които преди много години са били на повърхността.
В близост се намира курортът Слънчев бряг, до който може да се стигне пеша по крайбрежната алея. По пътя има много пейки – момент за почивка и възможност за любуване на красивото море.
Всяка година в началото на месец септември се организира Фестивал на меда.
Източник: www.ranica.bg